مدیرعامل شرکت مبین‌وان کیش در آیین امضای قرارداد ایجاد بزرگترین صندق سرمایه‌گذاری در حوزه بازی‌های رایانه‌ای با حجم صندوق سی میلیارد تومان گفت: این صندوق می‌تواند فضای مطمئنی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند که در کنار سرمایه‌گذاران اولیه نقش آفرینی کنند.

آیین امضای قرارداد ایجاد بزرگترین صندق سرمایه‌گذاری در حوزه بازی‌های رایانه‌ای با حجم صندوق30 میلیارد تومان در محل بنیاد بازی‌های رایانه‌ای برگزار شد.

مجید شکراللهی مدیر عامل شرکت دیدگاهان نوین در این برنامه گفت: این نخستین صندوقی خواهد بود که از طریق فرابورس پذیرش می‌شود. این صندوق با حجم سی میلیارد تومان و با عمر هفت ساله تشکیل خوهد شد. تفاهم‌نامه با فرابورس صورت گرفته است و تا یک ماه آینده پذیره‌نویسی اولیه انجام خواهد شد.

سپس حامد ساجدی مدیرعامل شرکت شناسا طی سخنانی اظهار کرد: به تصور ما سبک زندگی اهمیت ویژه‌ای دارد و تغییر روزمره آن متناسب با فناوری‌های نو همه ما را متاثر می‌کند. حضور فناوری اطلاعات، فضای مجازی و به تعبیری دنیای مجازی در زندگی روزمره همه مردم، روز به روز در حال تغییر چهره زندگی است. از این رو، به نظر می‌رسد بازی نمایی پدیده‌ها و اتفاقات می‌تواند اهمیت زیای داشته باشد. این صرفا حوزه سرگرمی را شامل نمی‌شود و بحث ساخت فرهنگ، بازی‌های جدی و پرکردن اوقات فراغت جامعه را می‌تواند پوشش دهد.

وی یادآور شد: بازی این فرصت را فراهم می کنند که آدم‌ها رویاهای خود را زندگی کنند. ایمان داریم که حوزه بازی، حوزه آینده‌داری است و صرفا نمی‌توان با گرته برداری و تکرار تجربه‌های دیگران در آن نقش‌آفرینی کرد. پتانسیل خوبی در میان جوانان خوش‌فکر و فناورمان داریم که می‌تواند فرصت‌های خوبی را برای ما ایجاد کند. فکر می‌کنیم که این حوزه قابلیت جهانی شدن را دارد و امکان توسعه بازار در ابعاد منطقه ای و فقراملی را نیز داراست و ما هم در پی تسریع در این حوزه هستیم.

سید صابر امامی، مدیر عامل شرکت مبین‌وان نیز در این برنامه گفت: نزدیک به دو سال پیش ایده ایجاد این صندوق مطرح شده بود. صنعت دیجیتال و تحولی که از منظر دیجیتال در کشور ما رخ داده است، در ابعاد داخلی و بین‌المللی بسیار جای رشد دارد و اگر به اعداد و ارقام نگاه کنیم، می‌بینیم که سهم تولید ناخالص کشورمان از سرویس‌های دیجیتال و در کنار آن صنعت IT بسیار سهم کوچک اما بسیار قابل رشد است. اگر به جریان اقتصادی در کشور‌های توسعه یافته نگاه کنیم، می‌بینیم که حدود 10 درصد از تولید ناخالص داخلی در این کشورها از صنعت آی‌تی است و برخی معتقدند صنعت تفریح، بازی‌های رایانه ای و سرویس‌های محتوایی مختلف که اکنون در دنیا مورد استفاده است، سهم بسیار بزرگی از تولید ناخالص کشورهای مختلف دارند.

وی با اشاره به اهمیت صنعت سرگرمی دیجیتال در دنیا، افزود: در کشور‌های پیشرفته مجموع این دو سهم، بیش از 15 درصد می‌شود اما در کشور ما صنعت آی تی فقط 2 درصد و صنعت دیجیتال سهمی بسیار کمتر از یک درصد را به خود اختصاص داده است. پیام این آمار این است که ما در سال‌های آینده فرصت‌های بی‌نظیری برای توسعه اقتصادی این حوزه داریم. این خبر خوبی است که منتظر باشیم افرادی که در این حوزه سرمایه گذاری و فعالیت می کنند، در آینده می‌توانند در بخش مهمی از اقتصاد کشور نقش آفرینی کنند.

مدیر عامل شرکت مبین وان کیش یادآور شد: بازیگران اندکی در حوزه بازی‌های رایانه ای فعال‌اند. طبق جستجوهای ما در بازار، تک ستاره‌هایی در این حوزه نقش‌آفرینی کردند و محصولاتی تولید کردند که با اقبال بی‌نظیری در حوزه بین‌المللی مواجه شدند.

به گفته وی، فرصت صنعت بازی‌های رایانه‌ای این است که ما از فضای تحریم بسیار دور هستیم و می توانیم محصولاتمان را بدون آن که با محدودیت‌های تحریمی مواجه باشند از طریق استورهای بین‌المللی عرضه کنیم و در بازارهای بین‌المللی  بدون طی فرایند‌های گمرکی وارد شویم. این فرصت بی‌بدیل به همراه آن تک ستاه‌های فعال در زمینه گیم، جرقه‌های اصلی است که ما را نیازمند سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌کند.

امامی افزود: آن چه این فرایند را کامل کرد، همکارانی بود که به این فرایند افزوده شدند. حضور «شرکت مشاور سرمایه‌گذاری دیدگاهان نوین» به عنوان پارتنر اصلی و یک بازیگر مهم در شناخت فضای مالی کشور توانست فرایند‌های ما را تسریع کند و به این ترتیب صندوقی شکل گرفت که قابلیت سرمایه‌گذاری را برای ما ایجاد خواهد کرد. اکنون صندوقی شکل گرفته که قابلیت سرمایه‌گذاری برای عموم را ایجاد می‌کند و می‌توانیم فرصت‌های تامین مالی را وارد صنعت دیجیتال کنیم.

مدیر عامل شرکت مبین وان کیش افزود: از طرفی هم بین بازیگران سرمایه گذار دیجیتال و حوزه بازی‌های رایانه‌ای بررسی‌هایی با نگاه «کارآمد بودن» انجام دادیم و این فرصت سرمایه گذاری را در مجموعه «شناسا» یافتیم که یک VC  قدیمی است و کارنامه درخشانی در سرمایه گذاری‌های خودش دارد. این مجموعه در حوزه بازی‌های رایانه‌ای هم سرمایه گذاری‌های خوبی داشته و در برخی سرمایه گذاری‌هایی که انجام داده، شاهد موفقیت‌های بین‌المللی هم بوده است.

وی با اشاره به تعداد شرکت‌های دیجیتالی که در زمینه بورس و فرابورس عرضه شده، گفت: تعداد شرکت‌هایی که مردم سهامداری آن را بر عهده دارند بسیار محدود است این در حالی است که در گذشته مردم در صنایع مادر سرمایه گذاری می‌کردند. اقبال عمومی نشان می‌دهد که سرمایه گذاری در این حوزه بسیار امیدوارانه اتفاق می‌افتد و موفقیت‌های ثبت شده این را نشان می‌دهد که آن مسیری که باید صنعت IT حرکت کند، در حال پیمودن است و رفته رفته سهم خود را در تولید ناخالص داخلی ایفا می‌کنند. از این حیث، وارد شدن شرکت مشاور سرمایه گذاری دیدگاهان نوین برای ما اهمیت داشت.

وی درباره نقش مبین وان کیش در این صندوق توضیح داد: این شرکت به عنوان تسهیل‌گر صادرات سرویس‌های دیجیتال نقش خودش را دارد و در داخل کشور هم در صحنه دیجیتال نقش آفرینی متعددی داشته است. از همه مهم‌تر تجربه موفقی هم در فرابورس داشته است. شکل‌گیری این مجموعه در کنارهم می‌تواند بیش از همه این اعتماد را ایجاد کند که سرمایه‌گذاران با خیال راحت در کنار این سرمایه گذاران اولیه نقش‌آفرینی کنند. این‌ها پشتوانه‌ای است که بخش خصوصی در کنار هم ایجاد کرده است و جسارت این را داشته که صندوقی را برای بازی‌های رایانه‌ای و سرویس‌های دیجیتال ایجاد کند. بسیاری از استارت‌آپ‌ها می‌توانند از این فرصت بهره‌مند شوند. چیزی که فرآیند شناسایی آن در مدل کلاسیک در حال رخ دادن است و این اولین تجربه در شکل گیری یک صندوق است. اگر این تجربه بتواند مسیر خود را با موفقیت بپیماید، می‌تواند منجر به تجربه‌های جدید‌تری شود.

وی اظهار کرد: حضور بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای به عنوان بازوی بخش دولتی در این عرصه می‌تواند این مسیر رشد را تکمیل کند. هم‌افزایی و این حجم از سرمایه گذاری تاکنون در کشور رخ نداده است و امیدواریم بازی‌های رایانه‌ای و صنایع تفرینحی بر مبنای سرویس دیجیتال بتوانند نقش خودشان را در تولید ناخالص داخلی به خوبی ایفا کنند.

سیدصادق پژمان مدیرعامل بنیاد بازی‌های رایانه‌ای نیز با ابراز خوشحالی از شکل‌گیری این صندوق گفت: اگر به وجوه مختلف صنعت بازی‌های اریانه‌ای و دیجیتالی نگاه کنیم، آن را در حال رشد و توسعه می‌بینیم. در حوزه تولید نیز در طول چند سال اخیر شاهد رشد قابل توجهی در حوزه تولیدات بومی هستیم.  طبق آخرین بررسی‌هایی که در بنیاد انجام دادیم، نزدیک به 14 درصد را بازی‌های بومی تشکیل می‌دهند که تولیدات داخلی هستند. این روند نسبت به سابقه خود روبه رشد است.

وی افزود: در حوزه نیروی انسانی نیز شاهد توسعه افرادی هستیم که علاقه‌مند به آموزش دیدن هستند. در همین تابستان 14 کلاس برگزار شد و باز هم تقاضا وجود داشت. سعی کردیم آموزش‌های نوینی را که افراد علاقه‌مند  نیاز دارند با استادان خبره ارایه دهیم و  سطح دانش آن‌ها را افزایش دهیم. در حوزه مخاطب هم آخرین پیمایش ما در سال 96 نشان می‌دهد که 28 ملیون نفر بازیکن در کشور داریم که 48 درصد آن‌ها هر روز بازی می‌کنند. این رقم بالایی است که در سال‌های اخیر نیز رشد داشته است.

مدیرعامل بنیاد بازی‌های رایانه‌ای با اشاره به صادرات بازی‌های رایانه‌ای گفت: بازی‌های ایرانی با وجود مشکلاتی که به خاطر تحریم ها داریم از جمله مبادلات پولی و بانکی و تحریم‌های ظالمانه متعددی که نظام سلطه آن را اعمال کرده است؛ چه  افرادی که در انعقاد قرارداد با ناشران خارجی دچار مشکل شده‌اند و چه مشکلاتی که بازیکنان ایرانی داشتند، موفقیت‌هایی را در دنیا کسب کردند.

به گفته وی این مشکلات سبب نشد که رشد و توسعه بازار بازی‌های رایانه‌ای متوقف شود. در یکی دو سال اخیر بازی‌های ما با کمک مجموعه حاکمیتی و مجموعه‌های خصوصی از جمله همین شرکت مبین وان کیش توانستند به بازارهای بین‌المللی راه پیدا  کرده و ارزش افزوده ایجاد کنند. این نشان می‌دهد که ما از لحاظ تکنیکی و از لحاظ توانایی در حال رشد هستیم.

پژمان در پایان گفت: مجموعه‌های سرمایه گذاری و مجموعه‌ای که این صندوق را تاسیس کرد، مطالبات بازار را پاسخ خواهند گفت. یکی از مشکلات این سیستم تامین نیازهای مالی بود که انشاءالله با این قرارداد برطرف می‌شود. آقای دکتر امامی و مجموعه مبین‌وان با این موضوع بیگانه نیستند و تاکنوت تفاهم‌نامه‌های متعددی داشته‌اند و سیگنال‌های مثبتی هم گرفته‌اند‌. برای آن که بازدهی مناسبی هم داشته باشیم، هر کسی که نیازمند حمایت است، می‌تواند دراین نظام حمایتی عضو شوند البته رتبه‌بندی‌هایی بر اساس کیفیت صورت گرفته است.

در پایان این آئین تفاهم‌نامه ای برای ایجاد بزرگترین صندوق سرمایه‌گذاری در حوزه بازی های رایانه ای به امضاء رسید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!